Klaster Innowacyjna Medycyna

  • de
  • en
  • pl

Klaster Akcja Koordynacja – FAQ

Czy każdy podmiot POZ może aplikować o budżet opieki koordynowanej?

My uważamy że poza szczególnymi wyjątkami TAK.

Nic o tej Koordynacji nie wiem, wszystko mi się myli, czy ja także?

Tak, nauczymy się wszystkiego razem stopniowo w ramach grupy Klaster Akcja-Koordynacja.

Czy to się opłaca?

Zdecydowanie. Budżet roczny na koordynację wyliczany jest indywidualnie przez NFZ z uwzględnieniem ilości ścieżek i wielkości Praktyki. Przy pełnej opcji daje to w przypadku standardowej Praktyki dodatkowe kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Czy to są pieniądze bezpośrednie?

Nie, NFZ refinansuje tylko świadczenia wykonane w ramach umowy: wizytę kompleksową, edukacyjną i pozostałe procedury specjalistyczne opisane aneksem NFZ.

Czyli tylko przeksięgujemy pieniądze specjalistom?

Nie, zdecydowana większość podmiotów które realizują już KO twierdzi że lwia część pozostaje w ramach świadczeń które już i tak wykonujemy (wizyta kompleksowa, edukacyjna), teraz tylko będą one dodatkowo opłacone (sporządzenie planu opieki to 170 zł, porada edukacyjna pielęgniarki 40 zł). Pozostała część ma umożliwić zlecanie takich procedur medycznych które dotychczas były lekarzowi rodzinnemu niedostępne (usg serca, holtery, porady dietetyka, konsultacje specjalistyczne u zaufanych specjalistów, itp.)

A co jak nic nie zrobię?

Nic, Praktyka otrzymuje gwarantowane 6500 zł za wejście w koordynację +drobne na koordynację opieki. Budżet przydzielony możesz wykorzystać do końca roku.

A jak rozliczyć resztę?

Najpierw by się tym martwić trzeba mieć podpisany Aneks i przyznany budżet. Nie zostawimy Cię, wszystko pokażemy także krok po kroku.

Teraz czy później, kiedy będę gotowy?

Po złożeniu oferty NFZ ma 20 dni na jej rozpatrzenie i dopiero wtedy podpisuje z Tobą umowę. Czyli masz minimum miesiąc. Z każdym okresem twój budżet wyliczany będzie mniejszy, co może zaowocować tym, że w roku następnym zostanie o taką mniejszą kwotę indeksowany. Czyli według nas- jak najszybciej.

A jak nie podołam?

A dajesz radę z kontraktem na POZ? Nauczymy się wszystkiego razem stopniowo w ramach grupy Klaster Akcja-Koordynacja.

Jak więc wejść do Opieki Koordynowanej?

Trzeba złożyć poprawnie wypełniony Wniosek Ofertowy.

Jak wygląda Wniosek?

Składa się z wydruku z elektronicznie wypełnianej aplikacji, której integralną częścią są dane dotyczące Praktyki: wymaganego personelu, tj. lekarza POZ, pielęgniarki POZ, koordynatora oraz  potencjału potrzebnego do wypełnienia oczekiwań funduszu względem każdej z 4 ścieżek.

Jakie są ścieżki?

Kardiologiczna, Endokrynologiczna, Diabetologiczna i Pulmonologiczna. Do każdej z nich możemy przypisać pacjentów z określonymi schorzeniami, każda ma własny zakres badań i konsultacji możliwych do sfinansowania.

Kim jest koordynator?

To osoba wyznaczona do koordynacji, nie są określone jej minimalne kwalifikacje. Może to być pielęgniarka POZ, rejestratorka, osoba współpracująca lub nawet sam lekarz. Ważne by na dzień składania oferty taka osoba była wyznaczona, gdyż musi mieć przydzielone specjalne kompetencje.

Czy może być tylko jeden koordynator?

Nie, w dodatku można go z czasem zmienić.

Czy wystarczy tylko taki personel?

Tak, ale trzeba go prawidłowo wpisać i sprawdzić w Portalu Potencjału. Nie jest to trudne, ale jest kilka niespodzianek. Przede wszystkim taka że większość z nas zaglądała tam ponad 15 lat temu przy ostatniej ofercie.

A jak sobie nie poradzę?

Umowa współpracy z klastrem przewiduje właśnie to, że jeżeli potrzebujesz to dostaniesz wsparcie – nasz pracownik zaloguje się do Twojego Portalu Potencjału, zrobi audyt, sprawdzi, ewentualnie poprawi i zaimplementuje posiadane przez Ciebie umowy podwykonawcze. Każdorazowo otrzymasz raport ze zmian. Jeżeli pokażą się jakieś braki formalne, np. w zakresie umów to zostaniesz poinformowany, łącznie z tym co zrobić dalej.

Nie jest to komfortowe by ktoś miał dostęp do mojego Pakietu Świadczeniodawcy.

W osobnej instrukcji dowiesz się jak stworzyć nowe konto z hasłem oraz uprawnieniami jedynie do edycji i zmian w Portalu Potencjału. Dostęp dla naszego pracownika ma skończyć się w momencie złożenia oferty. Wtedy zmianą hasła zablokujesz dostęp do swojego Portalu.

A co ze specjalistami? Dietetykiem? Sprzętem? Muszę już kogoś mieć?

W naszej propozycji dostaniesz wszystko w umowie z partnerem – CM Sonokard, nie musisz nic więcej posiadać. Nasza pomoc zakłada bezproblemowe wystartowanie w 4 ścieżkach.

A jeżeli mam znajomego kardiologa, dietetyka albo podpisałem już z kimś umowę?

To bardzo dobrze, można mieć dowolną ilość współpracujących podwykonawców. I to zatrudniając ich u siebie lub na umowach podwkonawczych. Ważne by posiadali oni wymagany przez NFZ dostęp do wszystkich procedur. Lub przynajmniej jeden z nich.

Co przewiduje umowa na podwykonawstwo z CM Sonokard?

Umowa jest partnerska, nie przewiduje opłaty za gotowość ani wyłączności. Praktyka otrzyma możliwość wykazania potencjału CM Sonokard do aplikowania o wszystkie 4 ścieżki koordynacji.

A jeżeli nie będę zadowolony ze współpracy z CM Sonokard?

Możesz przecież podpisać umowy z wieloma konsultantami, to nawet lepiej.

Na tym etapie dla nas najważniejszym krokiem jest wejście do systemu koordynacji i otrzymanie wyliczonego budżetu. 

Czy CM Sonokard będzie przyjmowało moich pacjentów? Przecież mieszkam daleko?

Tak, w większości przypadków możliwe są telekonsylia specjalistyczne, w przeprowadzaniu których CM Sonokard specjalizuje się od wielu lat. Tu cena konsultacji będzie naprawdę atrakcyjna. Oczywiście pacjenci będą przyjmowani także osobiście, szczególnie w procedurach których nie da się wykonać zdalnie (usg, biopsja). Takie wizyty będą jednak kosztować powyżej wycen NFZ, ale założeniem jest akceptacja i zrozumienie wspólnych potrzeb i możliwości.

W takim razie co CM Sonokard z tego będzie mieć?

CM Sonokard  z Siedzibą we Wrocławiu, ul. Królewiecka 161  (www.sonokard.pl) jest dużym komercyjnym podmiotem medycznym z licznymi poradniami specjalistycznymi skupionymi głównie wokół harmonijnego rozwoju dzieci, także ze szczególnymi potrzebami. Posiada kontrakt NFZ na medycynę prenatalną. Właśnie otwiera salę operacyjną. Prezes Maciej Andryszczak

doskonale rozumie niekomfortową sytuację w jakiej się obecnie znajdujemy i uważa że takim posunięciem zyskuje się prawdziwe zaufanie. Ma na uwadze długofalową współpracę oraz przyszłe wspólne projekty.

Ile za to muszę zapłacić?

Na wstępie nic. Umowa z Klastrem Innowacyjna Medycyna jest także partnerska, przecież sami sobie musimy zaufać, osiągając pewien próg potencjału. Musimy sami rozstrzygnąć kilka kwestii, ponieść koszty obsługi Twojego Portalu Potencjału, przygotować Ci, jeśli zechcesz gotową do podpisu umowę, przedstawić umowę podwykonawczą. Jeżeli Ci się uda, to zapłacisz miesięczny, przy tym poziomie twoich profitów śmiesznie niski abonament.

Czyli ile miesięcznie, i czy to nie za dużo?

Wyliczyliśmy obciążenie na 650 zł miesięcznie (tj. 1/10 najniższej gwarantowanej kwoty którą dostaniesz za wejście do systemu). Odpowiedz sobie sam.

A co w ramach tego abonamentu?

Zarząd Klastra pracuje pro bono, gorąco zapraszamy do współpracy. Musimy zatrudnić pracownika, który będzie odpowiadał za pomoc w kwestiach związanych z OK i edukację. Będziemy robić szkolenia z rzeczy które są potrzebne (jak rozliczyć, jak zaraportować, jak edukować, jak zrobić spirometrię, jak założyć holtera itp. według zgłaszanych potrzeb). Dodatkowo Klaster będzie w br. reaktywował kursy usg w ramach naszego klastrowego projektu „Usg w medycynie rodzinnej”, zakładamy że każdy podmiot otrzyma dużą zniżkę w takim kursie. No i dajemy rekomendacje sprzętowe z zakresu ultrasonografii.

Czy gwarantujecie mi wejście w koordynację? Po co umowa?

Nie bierzemy opłaty z góry, ale przecież nam także zależy byś miał podpisany aneks. Nikt nie może odpowiedzieć czym nas jeszcze fundusz zaskoczy. Umowa ma zagwarantować tylko, że nakłady które muszą być poniesione będą miały gwarancję zwrotu. Będziemy aplikować do skutku.

Czy macie jakieś doświadczenie?

Już w 2016 roku klaster zorganizował konferencję poświęconą opiece koordynowanej, bierzemy czynny udział w pracach Stowarzyszenia Opieki Koordynowanej oraz fPZ. Posiadamy także podpisane aneksy.

Czyli jak mam w to wejść?

 biuro@innowacyjnamedycyna.eu proszę kierować maile z nagłówkami:

  • jestem zainteresowany/nr kontraktu  – w treści całością, czy tylko uzupełnieniem.
  • pytanie/nr kontraktu – w treści: jedno pytanie,  jeden mail

Strona powstała w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą: “Rozwoj Klastra Innowacyjna Medycyna” finansowanego ze zródeł Samorządu Województwa Dolnośląskiego, umowa nr DG-G/2918/13 z dnia 13.09.2013.